45MR-2600
Write a Review
SKU:
2780
MPN:
45MR-2600
Availability:
AVAILABLE: 8~10 week lead time
Weight:
0.17 LBS
Current Stock:
Certifications:
Moxa
Loading…
Frequently Bought Together:
Moxa 45MR-2600
Inc. Tax
Ex. Tax
Description
Module for ioThinx 4500 Series, 16 DOs, 24VDC, sink , -20 to 60C operating temperature
Input/Output Interface
  • Digital Output Channels
    • 16
  • Isolation
    • 3k VDC or 2k Vrms
Digital Outputs
  • Connector
    • Spring-type Euroblock terminal
  • I/O Type
    • Sink
  • I/O Mode
    • DO or pulse output (only supports the first 4 channels)
  • External Power
    • 12/24 VDC
  • Pulse Output Frequency
    • 1 kHz
  • Over-Voltage Protection
    • 45 VDC
  • Over-Temperature Shutdown
    • 175°C (typical), 150°C (min.)
  • Current Rating
    • 500 mA per channel
Power Consumption
  • System Power
    • 57.2 mA @ 3.3 VDC
Physical Characteristics
  • Housing
    • Plastic
  • Dimensions
    • 19.5 x 99 x 60.5 mm (0.77 x 3.90 x 2.38 in)
  • Weight
    • 77.4 g (0.171 lb)
  • Installation
    • DIN-rail mounting
  • Wiring
    • I/O cable, 18 to 24 AWG
  • Strip Length
    • I/O cable, 9 to 10 mm
Environmental Limits
  • Operating Temperature
    • -20 to 60°C (-4 to 140°F)
  • Storage Temperature (package included)
    • -40 to 85°C (-40 to 185°F)
  • Ambient Relative Humidity
    • 5 to 95% (non-condensing)
  • Altitude
    • Up to 4000 meters
Standards and Certifications
  • EMC
    • EN 55032/24
  • EMI
    • CISPR 32, FCC Part 15B Class A
  • EMS
    • IEC 61000-4-2 ESD: Contact: 4 kV; Air: 8 kV
      IEC 61000-4-3 RS: 80 MHz to 1 GHz: 3 V/m
      IEC 61000-4-4 EFT: Power: 1 kV; Signal: 0.5 kV
      IEC 61000-4-5 Surge: Power: 2 kV; Signal: 1 kV
      IEC 61000-4-6 CS: 3 V