45MR-2404
Write a Review
SKU:
2778
MPN:
45MR-2404
Availability:
5 IN STOCK: Usually ships within 24 hours
Weight:
0.20 LBS
Current Stock:
Certifications:
Moxa
Loading…
Frequently Bought Together:
Moxa 45MR-2404
Inc. Tax
Ex. Tax
Description
Module for ioThinx 4500 Series, 4 Relays, form A, -20 to 60C operating temperature
Input/Output Interface
  • Relay Channels
    • 4
  • Isolation
    • 3k VDC or 2k Vrms
Relays
  • Connector
    • Spring-type Euroblock terminal
  • Type
    • Form A (N.O.) power relay
  • I/O Mode
    • DO
  • Contact Current Rating
    • Resistive load: 2 A @ 30 VDC
      Resistive load: 2 A @ 250 VAC
  • Relay On/Off Time
    • 10 ms (max.)
  • Initial Insulation Resistance
    • 1000 mega-ohms (min.) @ 500 VDC
  • Mechanical Endurance
    • 5,000,000 operations
  • Electrical Endurance
    • 400,000 operations @ 2 A resistive load
  • Contact Resistance
    • 100 milli-ohms (max.)
Power Consumption
  • System Power
    • 44 mA @ 3.3 VDC
  • Field Power
    • 31.2 mA @ 12 VDC
      24.7 mA @ 24 VDC
Physical Characteristics
  • Housing
    • Plastic
  • Dimensions
    • 19.5 x 99 x 60.5 mm (0.77 x 3.90 x 2.38 in)
  • Weight
    • 88.4 g (0.195 lb)
  • Installation
    • DIN-rail mounting
  • Wiring
    • I/O cable, 18 to 24 AWG
  • Strip Length
    • I/O cable, 9 to 10 mm
Environmental Limits
  • Operating Temperature
    • -20 to 60°C (-4 to 140°F)
  • Storage Temperature (package included)
    • -40 to 85°C (-40 to 185°F)
  • Ambient Relative Humidity
    • 5 to 95% (non-condensing)
  • Altitude
    • Up to 4000 meters
Standards and Certifications
  • EMC
    • EN 55032/24
  • EMI
    • CISPR 32, FCC Part 15B Class A
  • EMS
    • IEC 61000-4-2 ESD: Contact: 4 kV; Air: 8 kV
      IEC 61000-4-3 RS: 80 MHz to 1 GHz: 3 V/m
      IEC 61000-4-4 EFT: Power: 1 kV; Signal: 0.5 kV
      IEC 61000-4-5 Surge: Power: 2 kV; Signal: 1 kV
      IEC 61000-4-6 CS: 3 V